Stacja Meteo

Stacja meteorologiczna Davis Vantage Pro2 wykonuje ciągłe pomiary: temperatury zewnętrznej, wilgotności względnej, temperatury punktu rosy, ciśnienia atmosferycznego zredukowanego do poziomu morza, kierunku i prędkości wiatru, a także  wielkości opadów atmosferycznych i nasłonecznienia. Stacja jest zasilana w dzień  z ogniwa fotowoltaicznego, a przy braku światła dziennego z baterii litowej.

Składa się z wersji podstawowej stacji Davis Vantage Pro 2 wyposażonej dodatkowo w osłonę radiacyjną  czujników wilgotności i temperatury z wentylatorem. Co pozwala na uzyskanie dokładniejszych pomiarów temperatury i wilgotności przy silnym nasłonecznieniu. Wentylator zasilany jest z ogniwa fotowoltaicznego i uruchamia się przy silnej operacji słonecznej. Deszczomierz stacji wyposażony jest w podgrzewacz co umożliwia pomiar wysokości opadów w temperaturach poniżej zera. Załącza się automatycznie razem z systemem przeciwoblodzeniowym mojego domu. Dane ze stacji są przekazywane bezprzewodowo do konsoli co gwarantuje bezpieczeństwo przy wyładowaniach atmosferycznych. Konsola stacji wyposażona jest w dataloger (WeatherLink IP)  podłączona jest do sieci LAN i do internetu przez łącze ADSL. Dane przekazywane są do serwera firmy Davis (wraz z loggerem otrzymuje się DID - Device Indentification  i KEY -klucz  do logowania). Po zalogowaniu i ustawieniu wszystkich parametrów można zdecydować gdzie przekazywane są dane meteorologiczne tj. weather underground i CWOP (NOAA) . Zasilanie konsoli zabezpieczone jest zasilaczem awaryjnym i bateriami co pozwala na nieprzerwaną prace systemu. Dane można odczytywać, obrabiać i archiwizować oprogramowaniem WeatherLink dołączonym do loggera jak i przez www(tylko odczyt). Dostępne są aplikacje na telefony z systemem Android i iOS (WeatherLink Mobile).


Elementy stacji:


Davis Vantage Pro 2 (nr kat. 6150) – ok.2500,00 PLN

WeatherLink IP (nr kat. 6555) – ok. 1200,00 PLN

Daytime Fan-Aspirated Radiation Sheld (nr kat. 7747) – ok. 600,00 PLN

Rain Collector Heater (nr kat. 7720) – ok. 1200,00 PLN

Sensor Mounting Shelf  (nr kat. 6673) – ok. 100,00 PLN

Solar Radiation Sensor ( nr kat. 6450) – 700,00 PLN

UV Sensor (nr kat. 6490) – ok. 1400,00 PLN


Stacja wyposażona jest w detektor wyładowań atmosferycznych pracujący w sieci Blitzortung.org. Na stronie można śledzić pojedyncze wyładowania jak i kierunek przemieszczania się

chmur burzowych generujących te niebezpieczne zjawiska.

 

Dane o nasłonecznieniu mierzone przez czujnik stacji są pomocne w użytkowaniu instalacji kolektorów słonecznych.

Serwer stacji gdzie archiwizowane są dane meteorologiczne co 15 minut a dane z detektora wyładowań przekazywane są do głównego serwera sieci Blitzortung.org.

Anteny i wiatromierz stacji