Stacja odbiorcza eumetcast

 

Jako pasjonat meteorologii i techniki satelitarnej postanowiłem zainteresować się możliwością odbioru meteorologicznych zdjęć satelitarnych. Wybór padł na prawie nie znaną wśród amatorów w Polsce (dane z kwietnia 2014 to tylko 19 wszystkich stacji odbiorczych w Polsce wliczając w to instytucje)  usługę organizacji EUMETSAT ( European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) pod nazwą EUMETCast. Zdjęcia i dane meteorologiczne są dystrybuowane za pomocą technologii DVB-S z satelity Eurobird 9A.  Sprzęt do odbioru usługi to popularne karty PCI SkyStar 2 i najlepiej dwa komputery. Jeden do odbioru i zapisu danych, a drugi do ich obróbki.

Parametry przekazu to:

Eutelsat 9A

TP. 63  11,976 GHz 27500 kS/s FEC 3/4 polaryzacja pozioma, standard DVB S


Mój sprzęt odbiorczy składa się z Anteny Wave Frontier T90 z konwerterem ustawionym na w/w satelitę, Komputera w na bazie procesora Atom z kartą SkyStar 2 pod kontrola systemu Windows XP,  który służy do odbioru i zapisu na dysk danych satelitarnych. Na nim zainstalowane jest oprogramowanie Tellicast i klucz USB. Komputer pracuje 24 godziny. Drugi komputer służy do obróbki zdjęć i jest uruchamiany w razie potrzeby korzystania z danych. Na nim jest zainstalowane specjalne oprogramowanie firmy SatSignal, które pozwala na wizualizacje zdjęć i danych meteorologicznych. Oba podłączone są do domowej sieci LAN.


Oprogramowanie Tellicast


Oprogramowanie otrzymujemy wraz z kluczem USB od EUMETSATa.

Służy ono od odbioru i zapisu wybranych danych na dysk komputera. Konfiguracja polega na odpowiednich wpisach w plikach recv.ini i recv-channels.ini.


Każdy amator może uzyskać licencje na odbiór zdjęć za darmo. Proces rejestracji jest dość prosty.


Earth Observation Portal - strona rejestracji i logowania


Po nadaniu loginu i hasła wybieramy drogę odbioru danych. W tym przypadku jest to droga satelitarna czyli usługa EUMETCast. Następnie zaznaczamy dane, które chcemy odbierać.

Katalog dostępnych danych do odbioru.


Do odbioru będzie niezbędny klucz sprzętowy i oprogramowanie Telicast, które zamawiamy na tej samej  stronie. Koszt to 100 Euro.


Oprogramowanie Telicast podczas pracy.
Druga sprawa to licencja na odbiór danych , którą udziela „licence agent” w danym kraju. W Polsce jest to IMGW. Po kilku tygodniach oczekiwania przychodzi mail z akceptacją i warunkami licencji.

Licencja dla amatorów udzielana jest bezpłatnie i wydawana na 3 lata.Strona z informacjami o udzielonej licencji.Oprogramowanie i klucz USB


Oprogramowanie SatSignal


Do obróbki, wizualizacji i zarządzania pobranymi danymi niezbędne jest oprogramowanie.

Aktualnie posiadam pakiet  oprogramowania firmy SatSignal.  W jego skład wchodzą takie programy jak: The MSG Data Manager, The MSG Animator, GeoSatSignal, DwdHrptViewer, GRIB Viever i BUFRviewer.Antena do obioru usługi Eumetcast.The MSG Data Manager


Jest to główny program pakietu służący do pobierania odebranych plików z komputera z zainstalowanym oprogramowaniem Tellicast. Konfiguracja polega na określeniu typu danych, które chcemy przechowywać i obrabiać. Program sam tworzy odpowiednie foldery dla danych typów plików i ich pochodzenia (np. satelity).Menu konfiguracji pobieranych danych z satelity.MSG Animator


Najciekawszą i najbardziej efektowną forma prezentacji zdjęć satelitarnych jest ich animacja. Ten właśnie program służy do tego celu.

Wspaniałe animacje procesów atmosferycznych nad Europą w odstępie nawet 5 minut (Rapid Scan Service)

Animacja ze zdjęć wysokiej rozdzielczości.


GeoSatSignal


Jest to program do obróbki  zdjęć i animacji. Można za jego pomocą tworzyć animacje i zdjęcia przy zastosowaniu odpowiednich filtrów. Pozwala nam uzyskać animacje i zdjęcia konwekcji, mas powietrza, a także nakładania mam synoptycznych na zdjęcie satelitarne.


Niż Xavier na Europą i konwekcja z nim związana.

Zdjęcie w IR niżu Xavier i nałożona mapa synoptyczna Met Office